صفحه اصلي   تماس با ما   نقشه سایت   انگليسي   العربيه   اردو  
نسخه چاپي

سبك زندگي


 تعريف سبك زندگي
سبك زندگي همان شيوه‌ها و الگوهاي زندگي روزمره است كه الگوهاي فردي مطلوب از زندگي و تمام عادات و روش‌هايي را كه فرد يا اعضاي يك گروه به آنها خو كرده يا عملاً با آنها سرو كار دارند مانند الگوهاي روابط اجتماعي، سرگرمي، مصرف و لباس و... را در بر مي‌گيرد و نگرش‌ها، ارزش ها و جهان بيني فرد و گروهي را كه عضو آن است منعكس مي‌كند.
سبك زندگي شامل فعاليت هاي منظم و طبقه بندي شده فرد در عرصه‌هايي چون تقسيم ساعات شبانه روز، نوع تفريحات و ورزش، شيوه‌هاي معاشرت، اثاثيه و خانه، آداب سخن گفتن و راه رفتن و... است. سبك زندگي عبارت از طيف رفتاري است كه اصلي انسجام بخش بر آن حاكم است و عرصه‌اي از زندگي را تحت پوشش دارد. البته بخش مهمي از فعاليت هاي انسان امروز در پاسخ به اقتضائات فناوري دست ساختة خود بشر است. يعني سبك زندگي نيز در بسياري از مواقع، نتايج ناخواسته تكنولوژي است.
انسان امروزي وابسته با استفاده از الكتريسيته، اتومبيل شخصي، دوربين عكاسي و فيلمبرداري، تلفن، آپارتمان نشيني، راديو، ضبط، تلويزيون رنگي، آرايش در خيابان و مكان هاي عمومي، آموزش مدرسه‌اي، موسيقي پاپ، ساندويچ و غذاهاي سرد و آماده، ماشين لباسشويي، جاروبرقي، اجاق گاز، ظرفشويي، وسايل آشپزي، چرخ خياطي، يخچال فريزر، وسايل بازي و سرگرمي كودكان، كامپيوتر، اينترنت و... است و طوري به استفاده از آنها خو كرده است و در آن غرق شده است كه به پيامدهاي متنوع و گاهي منفي آن بي‌توجه است، ورود هر يك از اين قبيل روش ها و تكنولوژي ها و تغييرات بنيادين در زندگي، احساس تفكر، شيوه زيست و فرهنگ انسان امروزي بوجود آورده و مي‌آورد، اما عقل انسان حاضر از اثرات اين واقعيت غافل است.
سبک زندگی، ‏ به انگليسي و ((اسلوب)) به عربي عبارتی است كه براي معرفي روش و شرايط زندگي انسان استفاده مي گردد. این عبارت پس از آنکه توسط مسلمانان از روش زندگی پیامبر، یکی از چهار مرجعِ یافتن حکم خدا و رسولش -در کنار قرآن، عقل و إجماعِ علما- برگزیده شد، توسط آلفرد آدلر در سال ۱۹۲۹ در غرب بازیابی گردید. مفهوم «سبک زندگی» از جمله مفاهیم علوم اجتماعی و علم جامعه شناسی و مردم شناسی است که اخیراً و در دهه اخیر بسیار مورد توجه عالمان علوم اجتماعی و مدیران فرهنگی قرار گرفته است.