صفحه اصلي   تماس با ما   نقشه سایت   انگليسي   العربيه   اردو  
نسخه چاپي

سبك زندگي و نقشه مهندسي فرهنگي


 سبك زندگي و نقشه مهندسي فرهنگي
نهادینه سازی و تدوین برنامه‌ی سبک زندگی در تمامی موضوعات جامعه، در سند مهندسی فرهنگی کشور و در راهبرد کلان شماره‌ 5 آن بیانه شده، در این سند، 8 راهبرد ملی به همراه 24 اقدام ملی برای نیل جامعه به سبک زندگی اسلامی - ایرانی تدوین شده است و نقش هر یک از دستگاه‌های مختلف برای نیل به این اهداف، به صورت اولیه نگارش گرديده است.

راهبرد کلان 5
الف: راهبردهای ملی
1. طراحی و نهادینه¬سازی الگوی ارتباطات و تعاملات اجتماعی در فضای واقعی، مجازی و كالبدي، فرهنگی و اجتماعی در چارچوب آموزه¬های اسلامی؛
2. اصلاح الگوی صحیح مصرف و نهادينه كردن آن مبتنی بر نیازهای واقعی؛
3. تبیین و نهادینه¬سازی فرهنگ و الگوی تغذیه سالم در چارچوب نظام جامع سلامت مبتني بر آموزه‌هاي اسلامي؛
4. تبيين و نهادینه¬سازی فرهنگ عفاف، پوشش و حجاب اسلامی در مناسبات و ارتباطات اجتماعی؛
5. هدایت، غنی¬سازی و ايجاد تعادل در زمينه خودسازی و عبادت، کار و تلاش، ورزش و تفریحات سالم در سطوح فردی، خانوادگی و اجتماعی؛
6. تبيين و ترويج الگوی ورزش و تفريحات سالم بر اساس تعالیم اسلام؛
7. طراحي و نهادينه‌سازي الگوي معماري و شهرسازي اسلامي- ايراني؛
8. ایجاد چشم‌انداز ملی استقلال اقتصادی، تولید و مصرف، فرهنگ‌سازی و اصلاح آگاهی‌ها، باورها، گرایش‌ها و نگرش‌ها برای تحقق آن.

ب: اقدامات ملی
1. تدوين و اجراي برنامه جامع سبك زندگي اسلامي- ايراني(1،2، 3، 4، 5و6)
2. طراحی و پياده¬سازی الگوی تعاملات اجتماعی مبتنی بر فرهنگ اسلامی- ایرانی با تأکید بر خودباوری، جمع‌گرایی نهادی، نشاط، امیدواری، آینده‌نگری و خطرپذیری(1)
3. برنامه‌ريزي براي تقويت فرهنگ و سبك زندگي اصيل روستايي و عشايري متناسب با مقتضيات و سبك زندگي اسلامي- ايراني(1)
4. طراحی و اجرای برنامه انجام عبادات جمعي و تعامل محلي با محوريت مساجد و تقويت و گسترش ارتباطات خويشاوندي و حمايت از صله ارحام(1)
5. ضابطه‌مند نمودن و رعايت حريم‌ها و حدود شرعي در تعاملات كاري و ارتباطات مجازي(1)
6. حمايت از ايجاد و گسترش تشكل‌هاي مردم‌نهاد با محوریت موضوعات و ارزش‌هاي اسلام ناب در جامعه و فضای مجازی(1)
7. ساماندهي و هدايت تشكل‌هاي مردم‌نهاد فعال در زمينه‌هاي اجتماعي، سياسي و اقتصادي موجود در جهت تقويت ارزش‌هاي فرهنگ اسلامي و نظارت بر آن(1)
8. تهيه و اجراي برنامه جامع الگوي صحیح مصرف و مقابله با مصرف‌گرايي، اسراف و تجمل‌گرايي(2)
9. برنامه‌‌ريزي براي افزايش سهم كالاها و محصولات فرهنگی- مذهبي در سبد مصرفي خانوار به‌ويژه خانواده‌هاي روستايي و عشايري(2)
10. اصلاح نظام تبليغاتي و رسانه‌اي با رويكرد ترويج مصرف كالاهاي توليد داخل(2)
11. بسترسازي براي ترويج سبک زندگی اسلامی و فرهنگ صرفه‌جويي، قناعت و مصرف صحیح و بهينه در حوزه‌هاي انرژي، آب، حمل و نقل، دارو، خوراك و پوشاك مبتني بر آموزه‌هاي ديني، منافع ملي و توجه به اقشار محروم(2)
12. تدوين و اجراي برنامه جامع آموزش و ترويج الگوي غذا و تغذيه اسلامي- ايراني و تبيين نقش اغذيه حلال در سلامت افراد و معرفي اغذيه حرام و ناسالم و جلوگیری از توليد، توزيع و مصرف آنها(3)
13. پيش‌بيني ضمانت‌هاي لازم براي هماهنگ‌سازي و اجراي مصوبه شوراي عالي انقلاب فرهنگي و ساير قوانين و مقررات مربوط در زمينه گسترش فرهنگ عفاف و حجاب و بازنگري و به روزرساني آن(4)
14. تدوین و اجرای سند مد و لباس و ترويج پوشش منطبق با آموزه‌های اسلامی و ملی و حمایت از تولید و توزیع آن و مقابله هوشمند با واردات، توليد و توزيع پوشاك و لباس‌هاي مبتذل و غيراسلامي(4)
15. بازنگری و اصلاح نظام آموزشی و تعلیم و تربیت با رویکرد تثبیت عفاف و حجاب و حذف نمادهای فرهنگی منحط غربی و زدودن مظاهر خودباختگی در مقابل فرهنگ بیگانه(4)
16. رعایت هماهنگ و هدفمند اصل عفاف و حجاب در کلیه سیاست‌گذاری‌ها و مدیریت عمومی جامعه و بازنگری در سیاست‌های مغایر آن بویژه سیاست‌های آموزشی، تجاری، اقتصادی، تبلیغی و رسانه‌ای(4)
17. طراحي ضوابط و استانداردهاي ملي اصلاح و ارتقاء سلامت محیط‌های گوناگون اجتماعی اعم از دولتی و خصوصی از قبیل محیط‌های آموزشی، رسانه‌ای، تجاری و اقتصادی، کسب و کار، ورزشی و تفریحی به منظور تسهیل‌ رعایت عفاف و حجاب(4)
18. مدیریت و برنامه‌ريزي راهبردی مهدکودک‌ها و تمرکز اداره آنها در بخش دولتی و عمومی با توجه به نقش تعيين‌كننده آنها در فرهنگ‌پذيري كودكان(4)
19. تدوين و اجرای برنامه جامع غني‌سازي اوقات فراغت و تفريحات سالم در ابعاد فردي، خانوادگی و اجتماعي در سنين مختلف و ارائه الگوي مناسب بر اساس آموزه‌هاي اسلامی- ایرانی و حمايت از توسعه و گسترش هدفمند نهادها و مؤسسات فعال اين حوزه(5)
20. تدوین و اجرای برنامه جامع ورزش همگانی، قهرمانی و بومي و توجه به كاركردهاي ورزش در ابعاد مختلف با تأكيد بر اخلاق و آموزه‌هاي اسلامي و متناسب‌سازي زيرساخت‌ها و امكانات ورزشي هماهنگ با نيازهاي زنان و مردان در مناطق شهري و روستايي(6)
21. تهيه و تصويب سند جامع الگوي اسلامي- ايراني شهرسازي و مسكن با تأكيد بر:
21-1. تهیه و تصویب سند حوزه معماری و تهيه سند جامع ارتقاء كيفي سيما و منظر شهري براي شهرهاي داراي طرح ‏جامع(7)
21-2. حمايت از ساخت و ساز هماهنگ با اقليم و الگوهاي سنتي معماري اسلامی - ايراني و احتراز از معرفي و ترويج فضاهاي زيستي بيگانه و متضاد با فرهنگ ملي(7)
21-3. بررسي و تصويب طرح‏هاي بناهاي عمومي و دولتي مهم و تأثيرگذار در ‏سيماي شهري و روستایي از لحاظ معماري و طراحي شهري‏(7)
21-4. تهيه الگوهاي معماري مسكن معاصر بر اساس آموزه‏هاي معماري اسلامي- ‏ايراني(7)
22. تبيين و ترويج چشم‌انداز ايران 1404 و برنامه‌ريزي براي معرفي دستاوردهاي اقتصادي، فني و تكنولوژيك كشور در سطوح و اقشار مختلف جامعه و حمايت از صادرات محصولات داخلي(8)
23. افزايش فرهنگ بهره‌وري و كيفيت توليد داخلي، معرفي كاهش قيمت تمام‌شده به عنوان ارزش ملي و ارتقاء استانداردهاي خدمات پس از فروش و نظام تبليغات بازرگاني(8)
24. حمايت فرهنگي و معنوي از طرح‌هاي موفق و نوآوري‌هاي عرصه توليد و بهينه‌سازي مصرف و نوآوران(8)